PPS Łódź Widzew wznawia Łodzianina

Po 82 latach nasze koło Polskiej Partii Socjalistycznej Łódź Widzew wznawia wydawanie Łodzianina, legendarnego organu prasowego PPS. Jego pierwszy numer wyszedł w 1900 roku a ostatni w pamiętnym 1939 roku.

Pierwszy konspiracyjny numer „Łodzianina” ukazał się w październiku 1900 r. Początkowo drukowany w drukarni londyńskiej PPS, od trzeciego numeru przeniesiono druk do Warszawy.

Gazeta wychodziła nieregularnie do czasu wybuchu rewolucji 1905 roku. Do 1906 roku ukazało się 28 numerów, ale zapotrzebowanie na nią wzrosło w wyniku wydarzeń rewolucyjnych i w samym 1906 r. opublikowano 16 numerów.

Od czerwca 1905 r. druk „Łodzianina” odbywał się w Łodzi, w nielegalnej drukarni PPS obsługiwanej przez Zofię i Antoniego Burkotów.

Gazeta była redagowana m. in. przez Aleksego Rżewskiego, pierwszego prezydenta Łodzi w II RP, oraz Tomasza Arciszewskiego, Premiera RP na uchodźstwie w latach 1944–1947 – obaj należeli do Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej.

Po rozłamie w PPS w 1906 r., dwa odłamy partii PPS-Lewica i PPS-Frakcja Rewolucyjna wydawały gazetę pod tym samym tytułem w latach 1907–1908. Od 1908 r. „Łodzianin” stał się wyłącznym organem prasowym PPS-FR. Gazeta ukazywała się także podczas I wojny światowej, od marca 1915 z podtytułem: „organ Okręgu Łódzkiego Polskiej Partyi Socyalistycznej”.

Strona tytułowa gazety „Łodzianin”, nr 1 z 1919 r.

Z gazetą współpracowali m.in. Aleksander Napiórkowski – poseł na Sejm Ustawodawczy (1919–1922) i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, Antoni Purtal – członek zarządu miasta i wiceprezydent Łodzi, Aleksy Rżewski, Tadeusz Waryński – syn Ludwika Waryńskiego, wiceprezydent Łodzi, poseł na Sejm III kadencji w II RP oraz Stanisław Więckowski – działacz społeczny i niepodległościowy, lekarz Wojska Polskiego.

Ostatni numer Łodzianina ukazał się w pamiętnym 1939 roku.

W nowym Łodzianinie będziemy poruszali tematy społeczne, polityczne, problemy naszej dzielnicy i naszego miasta. W numerze pierwszym poruszamy kwestię społecznie wrażliwą, mianowicie pomysł włodarzy miasta na zlokalizowanie na łódzkim Widzewie spalarni śmieci. Gazeta jest bezpłatna. Nakład Łodzianina to 500 sztuk. Będziemy go rozdawać na ulicach naszego miasta.

Paczka z naszym Łodzianinem już gotowa. Już jutro ruszamy w miasto rozdawać go Łodzianom.

Zapraszamy do lektury, pobierz tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s