Rocznica odsłonięcia Wzgórza Niepodległości – miejsca straceń bojowników o Niepodległość

Nasza dzisiejsza wizyta na Wzgórzu Niepodległości w Parku im. Józefa Piłsudskiego była zarazem patriotycznym obowiązkiem, hołdem dla przelanej krwi, chwilą głębokiej zadumy, momentem wzruszenia, ale i swoistą radością i dumą, które zawsze towarzyszą nam w miejscach gdzie obcujemy z historią naszej Ojczyzny.

Była też wizytą oficjalną, ponieważ obchodzimy dziś 101 rocznicę pierwszej ekshumacji Straconych w tym miejscu i drugą rocznicę odsłonięcia stojących tam Pomników.

Obecny Park na Zdrowiu to teren niegdysiejszej strzelnicy garnizonowej z czasów ostatniego zaboru. W tym właśnie miejscu wykonywane były wyroki śmierci carskich wojennych sądów.

Po odzyskaniu Niepodległości przeprowadzono tam trzy ekshumacje- w 1920, 1926 i 1927 r, a odnalezione szczątki z honorami pochowano w okolicy Pomnika Poległych.

Teren strzelnicy czyli dzisiejszy Park im. J. Piłsudskiego, służył do celów wojskowych jeszcze parę lat po odzyskaniu Niepodległości, a pierwsze plany utworzenia parku i samo zadrzewianie zaczęto w 1922r.

W 1929 zatwierdzono plan budowy Parku Ludowego na Polesiu Konstantynowskim. Projektantem i wykonawcą był architekt Stefan Rogowicz.

W 1930 r w miejscu dawnej strzelnicy, czyli obecnego Wzgórza Niepodległości odbyły się ostatnie zawody strzeleckie.

Wzgórze Niepodległości zostało wymodelowane w 1936r, a w 1938r. Stefan Rogowicz złożył wniosek o upamiętnienie miejsca straceń Bojowników o Wolność i Niepodległość czyli nadanie usypanemu wzgórzu obecnej nazwy i zasadzenie symbolicznego Dębu Niepodległości. Projekt przewidywał pergolę z siedmiu kolumn i mimo, iż nie został zrealizowany, wzgórze przetrwało, a rosnący tam dąb najprawdopodobniej został zasadzony właśnie ok 1938 r.

Obecny kształt tego miejsca zawdzięczamy społecznikowskiemu zaangażowaniu łodzianina p. Jacka Wystopa, którego wieloletnie starania, począwszy od zgłoszenia w 2016 r inicjatywy do Rady Miasta, doprowadziły w 2019 r do postawienia obecnych Pomników i tablicy informacyjno pamiątkowej . Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 27 maja 2019 r. dokładnie w rocznicę pierwszej ekshumacji.

Jest to z pewnością jedno z najważniejszych miejsc na historycznej mapie Łodzi, gdzie niepodległościowe tradycje mają bogatą przeszłość i piękną kartę. Obecnie, w czasach pokoju, patriotyzm nie wymaga od nas ani ofiar, ani krwi- jedynie pamięci i uwagi. Nie skąpmy jej.

Nasze spokojne życie w Niepodległej Ojczyźnie uważamy wszak za rzecz nieomal oczywistą, ale w taki dzień jak dzisiaj- wspomnijmy poświęcenie tych wszystkich, dzięki którym jest ono takim.

Wybierzmy się też czasami na spacer po Parku na Zdrowiu i obdarujmy pochowanych tam Bohaterów myślą i zniczem.

/W tekście wykorzystano informacje z książki Jacka Wystopa „Zapomniane Miejsca w Łodzi”/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s