Grzechy liberałów – nowy cykl PPS Łódź Widzew

Przez wiele lat wzrosły w pejzaże naszych miast. Całe pokolenia, nie wyobrażały sobie bez nich krajobrazu lokalnych ojczyzn. Były źródłem utrzymania, były miejscem pracy, czasem wypoczynku (wycieczki zakładowe), miejsce spotkań, tu rodziły się przyjaźnie często na całe życie. Były niejednokrotnie jak przysłowiowa jedyna studnia pośrodku wsi. Aż wreszcie przyszedł rok 1989 – przemiany. Wszyscy mieli nadzieję, ale nikt nie przypuszczał, że tak to wszystko się potoczy. Nie wiedzieli, że radość, optymizm i nadzieję szybko zastąpi trwoga i beznadzieja. Tak wielokrotnie bywało. Błędna polityka pierwszych liberalnych rządów, kontynuowana później przez rządy pseudo lewicy, doprowadziła do ruiny wiele polskich rodzin.

Dziś na naszej stronie rozpoczynamy cykl „Grzechy liberałów”, w których będziemy przytaczać sylwetki polskich zakładów pracy zniszczonych biednymi decyzjami gospodarczymi liberalnych ekip od KLD, UW, AWS po SLD i PSL. Na naszej stacjonarnej stronie uruchomimy specjalną zakładkę, w której zawsze będzie można odnaleźć całą haniebną listę zakładów pracy, które zostały bądź sprzedane, bądź doszczętnie zniszczone.

Dziś zaczynamy cukrownią w Pelplinie.

Cukrownia w Pelplinie istniała przez ponad 120 lat. Uruchomiona została w 1878 roku przez grupę 34 właścicieli okolicznych majątków będących jednocześnie plantatorami buraków cukrowych wraz z wójtem i przedstawicielami mieszkańców. Wówczas była to Spółka Akcyjna „Cukrownia Pelplin”.

Już rok po decyzji o powstaniu fabryki odbyła się pierwsza kampania cukrownicza. Cukrownia posiadała własną bocznicę kolejową, w latach 1895-1897 zbudowano też kolej wąskotorową o rozstawie szyn 750 mm, tzw. Pelplińską Kolej Przemysłową, która łączyła cukrownię z gospodarstwami buraczanymi na Nizinie Walichnowskiej. Na początku XX wieku sieć tej kolei liczyła 34,4 km linii, obsługiwało ją 5 parowozów i 120 wagonów towarowych.

Głównym przeznaczeniem kolejki było przewożenie buraków cukrowych oraz wywóz wapna defekacyjnego, nawozów sztucznych i wysłodków. Kolejkę wykorzystywano również do rekreacyjnych wycieczek nad Jezioro Pelplińskie w miejscowości Mały Garc. Linię rozebrano ostatecznie w 1978 r. wskutek spadku przewozów. Istniał także projekt budowy przystani nad Wisłą, umożliwiającej odbiór buraków i wywóz cukru transportem rzecznym, jednak do jej realizacji nie doszło.

W okresie międzywojennym cukrowania zakupiła 25 nowych wagonów do kolejki, zaś kolejne 33 wagony zakupiono po 1945 roku.

Podczas II wojny światowej w fabryce pracowali jeńcy rosyjscy i włoscy. W czasie okupacji wysyłano z Pelplina artykuły żywnościowe dla warszawskich powstańców. Na początku marca 1945 r. teren pelplińskiej cukrowni został częściowo zbombardowany i spalony.

Już w rok po wojnie cukrownia wznowiła działalność. Trzy lata później majątek cukrowni upaństwowiono i włączono w skład zjednoczenia „Cukrownie Gdańskie” z siedzibą w Malborku.

Po jesiennej kampanii buraczanej w 1977 r. postanowiono linię Pelplińskiej Kolei Przemysłowej rozebrać. 23 listopada 1978 r. przekazano do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie pozostałe z taboru trzy parowozy: pierwszy parowóz Cukrowni Pelplin z 1896 r., parowóz z 1911 r. oraz parowóz Marta, zbudowany w Borsig Lokomotiv – Werke GmbH, Berlin typ 7841. Wszystkie parowozy trafiły ostatecznie w 1986 r. do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

W 1971 r. przy cukrowni powstał oddział produkcji kwasku cytrynowego. W 1989 r. wybudowano nowy komin o wysokości 110 m.

W latach 90. cukrownia nie radziła sobie dobrze w realiach wolnorynkowych, w roku 2001 obiekt przejęła brytyjska spółka British Sugar Overseas, lecz w 2004 r. zakład został ostatecznie zamknięty.

Cukrownia ostatecznie została rozebrana w 2008 r. Z obiektu pozostały tylko kominy i magazyny, które odremontowano i otwarto w nich centrum handlowe.

Szczegóły z historii zakładu za stroną: tczew.naszemoasto.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s