Ferie 2021 w Łodzi – czy rzeczywiście sukces władz miasta?

Źródło: http://www.uml.lodz.pl

Za nami pierwsza połowa ferii zimowych. Dwutygodniowe ferie zimowe w 2021 roku wyjątkowo odbywają się w jednym terminie dla całego kraju. Pomimo ogólnego lockdwon-u, rząd zezwolił na organizację wypoczynku dla dzieci w formie półkolonii.

Również władze naszego miasta zorganizowały w placówkach oświatowych zorganizowane formy wypoczynku dla najmłodszych. Chcąc być precyzyjnym, należy zaznaczyć, że w okresie ferii zimowych Miasto Łódź realizuje zajęcia zamknięte w formie półkolonii, dokładnie (UWAGA!!!) w 28 szkołach lub placówkach oświatowych. Zajęcia organizowane są dla uczniów klas I-IV, a ich uczestnicy mają zapewnioną opiekę wychowawców w godzinach 7 – 17. Stawka za dzień pobytu dziecka nie jest wysoka. Organizatorzy wypoczynku (szkoły) pobierają bowiem opłatę za pobyt dziecka w wysokości 15 zł za jeden dzień pobytu. Opłata ta jest przeznaczona na zapewnienie uczestnikom wyżywienia.

Podstawową zasadą, jaką powinny kierować się władze Łodzi, to równe traktowanie mieszkańców naszego miasta. Z tego względu, ciesząc się i doceniając organizację przez miasto tej formy wypoczynku, jednocześnie nie możemy ukryć naszego oburzenia skalą owej organizacji. Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Łodzi, półkolonie w poszczególnych dzielnicach realizowane jest:

– dzielnica Bałuty – 6 szkoły, 216 uczniów;

– dzielnica Górna – 3 szkoły, 132 uczniów;

– dzielnica Śródmieście – 3 szkoły, 120 uczniów;

– dzielnica Polesie – 7 szkół, 228 uczniów;

– dzielnica Widzew – 9 szkół, 372 uczniów.

Łącznie, jak łatwo obliczyć, na półkolonie mogły dostać się jedynie 1068 uczniów w naszym mieście. Co z pozostałymi? Gdyby dodatkowo założyć, że te same osoby uczęszczają na obydwa turnusy (w pierwszym i drugim tygodniu) liczbę dzieci można by nawet w skrajnym przypadku podzielić przez 2. Docierają do nas sygnały, iż wiele osób próbowało zapisać swoje pociechy, jednak już nie było miejsc. Przykro, że władze miasta, nie pomyślały, że jeśli coś organizujemy, to dla wszystkich chętnych. Jako Socjaliści nie akceptujemy i nie możemy pochwalić sytuacji, w której miasto za pieniądze wszystkich mieszkańców organizuje coś dla wąskiej grupy. To nie jest sprawiedliwość społeczna. W tej sprawie Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi naprawdę nie ma się czym chwalić.

Pytanie, dlaczego jedynie w 28 placówkach tego typu półkolonie zostały uruchomione? Nie można mówić tu o braku zainteresowania, gdyż docierają do nas sygnały, że zainteresowanie było. Nie można też mówić o niemożności zorganizowania przez dyrektorów szkół takiej formy wypoczynku w ich placówkach. Za chwilę bowiem może się okazać, że wszystkie szkoły są gotowe do powrotu dzieci do szkół.

Gdy nie wiadomo o co chodzi, zapewne chodzi o pieniądze. Zapewne zbyt mała kwota została przekazana na realizację półkolonii w Łodzi. Po raz kolejny władze miasta chciały oszczędzać na swoich mieszkańcach. Tym razem padło na dzieci. Boli dodatkowo fakt, iż sprawami edukacji zajmuje się wiceprezydent z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, formacji określającej siebie jako lewicowa i wrażliwa społecznie. Skąd zatem ten rozdźwięk pomiędzy deklaracjami a działaniem? Jako PPS, żałujemy, iż nigdy władze naszego pięknego miasta, nie pokuszą się o oszczędzaniu na sobie.

Źródło zdjęcia: http://www.uml.lodz.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s