Koło PPS „Łódź Socjalistyczna” przeciw pomysłom łączenia łódzkich ośrodków kultury.

Rok 2021 będzie rokiem głębokich zmian organizacyjnych w łódzkiej kulturze. Łódzki samorząd zamierza bowiem dokonać połączenia instytucji kultury. Podczas operacji „sieciowania” połączone ze sobą mają być: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych i Łódzkie Centrum Wydarzeń oraz pięć domów kultury: Bałucki Ośrodek Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodek Kultury „Górna”, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Widzewskie Domy Kultury. W wyniku fuzji mają powstać dwie nowe instytucje – jedna z połączenia AOIA i ŁCW a druga z połączenia domów kultury. Obecnie trwają konsultacje społeczne, które zakończą się wraz z procedowaniem zmian w Radzie Miasta. Rządzącą Łodzią koalicja KO-SLD ma nadzieję, że już w lutym 2021 uda się rozpocząć zmiany organizacyjne łódzkiej kultury.

Koło PPS „Łódź Socjalistyczna” stoi na stanowisku, że kultura jest ważnym aspektem życia każdej społeczności. W słusznie minionych czasach rodzącego się w naszym mieście kapitalizmu, w czasach sławetnej ziemi obiecanej, kultura była jedynie dostępna dla najbogatszych. Robotnik pozbawiony był możliwości korzystania z dóbr kultury, jego dzieci nie mogły odwiedzać teatrów, nie mogły rozwijać swych zainteresowań l, doskonały swoich talentów.

Wszystko zmieniło się w okresie PRL, kiedy władza postawiła na rozwój kulturalny każdego pracownika. Każdy, kto chciał, mógł mieć dostęp do kultury, mógł rozwijać swoje pasje muzyczne, plastyczne. Funkcje przewodnika po świecie kultury, sztuki i umiejętności pełniły domy kultury. Miały one swoją misję. Nawet wówczas, w czasach wszech otaczającego nas centralizmu, kultura, sztuka były zdecentralizowane. Tylko tak można było docierać do potrzeb lokalnych społeczności i bardzo precyzyjnie dostosowywać do nich ofertę kulturalną. Od około 30 lat III RP również domy kultury mogły cieszyć się decentralizacją.

Jako socjaliści popieramy pewnego rodzaju centralizację. Jednak pamiętajmy, że w życiu społeczeństwa, nie można w tej materii posuwać się do skrajności. Nie żądamy jako socjaliści centralizacji doktrynalnie. Dostrzegamy, że w różnych rejonach naszego miasta, jego mieszkańcy mają różne potrzeby. Programy i zajęcia oferowane przed lokalne domy kultury były dostosowane do potrzeb mieszkańców danego osiedla czy dzielnicy. Tylko taka kultura, można nawet powiedzieć spersonalizowana względem rejonów, jest gwarantem satysfakcji mieszkańców korzystających z usług kulturalnych tych placówek. Łódzkie domy kultury świetnie dawały sobie radę do tej pory i naprawdę nie potrzebują, nowej centralnej instytucji zarządzającej z góry wszystkimi placówkami. W kwestii kultury, decentralizacji przynosi wymierne korzyści. Domy kultury doskonale współpracują z lokalnymi społecznościami. To trzeba docenić i pielęgnować.

Jest jeszcze drugie dno całej tej sprawy. Miasto jest zadłużone, przyjmowany jest kolejny napięty budżet. Pomimo że władze Łodzi nie mówią o oszczędnościach, które przy takiej centralizacji poczynią, podejrzewamy, że one właśnie są ukrytym celem zmian. „Sieciowanie” może oznaczać zwolnienia pracowników. Czy w dobie pandemii, takie kroki mają pomóc kulturze, czy rozłożyć ją na łopatki? Oczywiście władze Łodzi zaprzeczają, mówią, że żadnych zwolnień nie będzie. Jednak czy pracownicy powinni wierzyć tym zapewnieniom? Według nas nie powinni. Zwracamy uwagę, że taka reorganizacja zawsze niesie ze sobą zwolnienia. W tym miejscu nie sposób nie zauważyć, że centralizacja organizacyjna przyniesie centralizację budżetu i to będzie głównym sposobem na oszczędzanie. Podobnie stało się w przypadku Rad Osiedli które pozbawiono pieniędzy z tzw. algorytmu. Miało być bardziej gospodarnie, ale jak na razie R.O. mają zero. Nie ma żadnych merytorycznych przesłanek, poza zapewnieniami włodarzy Łodzi, że redukcja kosztów utrzymania, a zatem również i redukcja zatrudnienia nie jest celem tej operacji. Nam w PPS wydaje się, że niestety jest.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s