Prognozy zmian materiału opałowego w elektrowni EC IV

Koła PPS „Łódź Socjalistyczna” i PPS „Czerwona Łódź” wystosowały do Urzędu Miasta Łodzi pismo w sprawie budowy spalarni śmieci na łódzkim Widzewie. Przed przeczytaniem naszego pisma do Prezydent Miasta Łodzi, kilka wyjaśnień wprowadzających.

W 2010r. słynna i bulwersująca była inicjatywa ze strony władz miasta tzw. IPTOK, czyli termiczne spalanie odpadów. Spalarnia miała powstać na Widzewie Wschód na terenach EC IV. W 2010r.wspólne działanie członków P.P.S. i specjalistów z C.Z.R. przystopowało pomysł i prawie o nim zapomniano.

Dla przykładu Kraków biadoli, iż mimo likwidacji wszystkich pieców opalanych węglem i drzewem jest notorycznie w smogu, ale zapomina o uruchomionej ostatnio spalarni śmieci, która może się do tego smogu znacznie przyczyniać, nie licząc jej ekologicznych aferek, ostatnia z 2018r.

W październiku 2020r. dowiedzieliśmy się z powiadomienia Prezydent Miasta zamieszczonego w łódzkiej prasie o inicjatywie powstania również na terenie EC IV spalarni biomasy. Z nieoficjalnych źródeł wiemy o współspalaniu biomasy z węglem, którą technologię stosuje aktualny właściciel elektrociepłowni.

Być może stąd biorą się tak wysokie przekroczeni w wydalaniu pyłów grubych PM10. Wartość dopuszczalna, która nie jest groźna dla człowieka to 50ug/m3 jest niestety znacznie przekraczana. Ponieważ mamy wiele pytań związanych z tą inwestycją i zastosowaną technologią i nie tylko, stąd nasze przytoczone pismo.

Jednocześnie uważamy, że samo potraktowanie sprawy wydania decyzji w okresie pandemii z pominięciem głosu mieszkańców Łodzi jest pogwałceniem nie tylko prawa, ale i zasad demokracji.

Małgorzata Majdańska

Łódź 10.12.2020 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s