Podwyżki w czasie pandemii, czyli co nowego w Łodzi.

Na ostatnim posiedzeniu, Rada Miasta Łodzi podjęła decyzje o sposobie naliczania opłat za wywóz śmieci w zbliżającym się 2021 roku. Jako koło PPS działające w naszym mieście przyglądaliśmy się tej sprawie z niezwykłą uwagą. Radni zdecydowali, iż w następnym roku opłata za wywóz śmieci będzie powiązana z zużyciem wody przez gospodarstwa domowe. Dostrzegając nielogiczność tego rozwiązania, chcieliśmy wyrazić swoje oburzenie faktem, iż proponowane rozwiązania nie były w żaden sposób konsultowane ani z mieszkańcami Łodzi, ani również ze spółdzielniami mieszkaniowymi działającymi na terenie naszego miasta.

Co budzi nasze obawy? Przede wszystkim nie widzimy logicznego związku pomiędzy zużyciem wody a generowanymi przez gospodarstwo domowe odpadami. Warto zadać może trochę lakoniczne pytanie, czemu wody, a nie na przykład gazu, prądu? Po drugie przyjęte rozwiązania cofają nas do mrocznych czasów znanych z kart historii XIX wiecznej Łodzi. Pragniemy zauważyć, iż przy wciąż rosnących kosztach eksploatacyjnych, ogólnie panującej drożyźnie na rynku, znaczna część mniej zamożnych łodzian zacznie oszczędzać na … niestety higienie. Przykro czytać o rozwiązaniach, które zamiast poprawiać wizerunek i poziom życia w naszym mieście, idą dokładnie w odwrotnym kierunku.

Oto szczegóły przyjętych rozwiązań. Według przegłosowanego właśnie projektu opłata za wywóz śmieci wynosie 9,60 zł za każdy metr sześcienny wody zużyty w gospodarstwie domowym. Niesegregujący zapłacą jeszcze więcej: 19,20 zł od metra. Dotychczas obowiązywała opłata 24 zł od jednej osoby w gospodarstwie domowym. Aby oddać sprawiedliwość przytoczmy także dość standardowe tłumaczenie radnych koalicji KO i SLD. W swych wystąpieniach zapewniali oni, że nowy system nie będzie skutkował podwyżkami dla łodzian. Mimo to według nich „rosnące ceny odpadów” (zwracamy uwagę na kolizję nie będzie skutkował podwyżkami i rosnące ceny odpadów), to efekt rządów PiS. Tu przytoczymy ich wyliczankę:

  • wzrost tzw. „opłaty marszałkowskiej” od tony odpadów ze 140 zł w 2018 r. do 270 zł w 2020 r.

  • wzrost importu śmieci spoza granic Polski

  • brak zgody marszałka województwa łódzkiego na działalność nowoczesnej instalacji przetwarzania odpadów na Teofilowie

W naszej opinii są to zupełnie kuriozalne wymówki, zwłaszcza że na tego typu rozwiązania zdecydowały się tylko dwa miasta w Polsce: Warszawa i Łódź. W innych miastach nie odczuwa się skutków rządów PiS? Jednocześnie przypominamy kwestię zgody braku marszałka województwa na działalność nowoczesnej instalacji przetwarzania odpadów. Warto odnotować, że instalację tą władze miasta chciały siłą, wbrew woli mieszkańców, wbrew ogromnym zagrożeniom dla mieszkańców Teofilowa zlokalizować w bardzo bliskim sąsiedztwie domów i osiedla.

W całej tej sprawie nie sposób nie przywołać informacji płynących ze ZWiKu. Według nich przeciętne zużycie wody w gospodarstwie domowym (w miesiącach październik-marzec) to średnio 3 metry sześcienne na jedną osobę. Co to oznacza? Biorąc pod uwagę na przykład trzyosobową rodzinę, która płaciła w poprzednim systemie za odbiór segregowanych odpadów 72 zł miesięcznie, to przy średnim zużyciu 3 metrów wody, teraz zapłaci 86,60 zł, a zatem 14,60 zł więcej miesięcznie i ponad 175 zł więcej w skali roku.

Na zakończenie przytoczymy jeszcze słowa wiceprezydent Łodzi Małgorzaty Moskwy-Wodnickiej, która stwierdziła, że „podwyżka opłat nie będzie dotyczyła wszystkich mieszkańców, bo niektórzy zapłacą mniej, a skoro nie wszyscy zapłacą więcej, nie można tego nazwać podwyżką”. W myśl tej logiki na przykład podwyżka stawki VAT na ubranka dziecięce nie jest żadną podwyżką, gdyż nie wszyscy odczują jej skutki.

My, członkowie koła PPS „Łódź Socjalistyczna” uważamy proponowane rozwiązania za skandaliczne. Decyzja radnych, zamiast sprzyjać rozwojowi naszego miasta, przenosi nas do czasów mrocznej przeszłości. Dla wielu mniej zamożnych łodzian codzienna higiena stanie się luksusem, na który nie będą mogli sobie pozwolić. Brak konsultacji z mieszkańcami, ze spółdzielniami, brak jakichkolwiek opracowań merytorycznych i symulacji tego projekt, jasno pokazuje, w jakim kierunku myśli i działa władza w Łodzi. Przyjmowanie tego projektu w dobie pandemii, gdy wielu ludzi traci prace lub ma drastycznie obniżane dochody uważamy po prostu za niegodziwe. Władze wykorzystują w ten sposób sytuacje, gdy wielu Łodzian zajętych jest protestami związanymi z decyzją Trybunału Konstytucyjnego i nie jest w stanie dostrzec proponowanych rozwiązań.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s